Lepiej zainwestować w reklamę internetową czy tradycyjną?

Odpowiedź na to pytanie jest łatwa i brzmi: to zależy!
Obie formy mają swoje wady i zalety, a jej ostateczny wybór zależy od rodzaju produktu lub usługi jakie oferujesz, ale także od oczekiwań odbiorców wobec firmy… i vice versa.

Tradycyjny sposób komunikacji reklamowej to forma drukowana, wizualna lub dźwiękowa. Do najczęściej stosowanych należą spoty telewizyjne, radiowe oraz artykuły prasowe. Zewsząd otoczeni jesteśmy także billboardami i plakatami w przestrzeni publicznej, w autobusach i kinach, punktach sprzedaży i dystrybucji. Często też każdy z nas miał do czynienia z bezpośrednią reklamą w formie wręczanych ulotek lub katalogów.

Reklama “w realu” ma kilka zalet, które czynią ją skuteczniejszą w określonych sytuacjach w porównaniu z tą “nowocześniejszą”. Po pierwsze, pozwala dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, ponieważ może być emitowana w telewizji, radiu czy drukowana w gazetach lub czasopismach. Po drugie, jest bardziej widoczna i zapada w pamięć – jest trójwymiarowa i może zawierać dźwięk oraz ruch, więc oddziałuje na większą ilość zmysłów. Po trzecie, pozwala na bezpośredni kontakt z odbiorcami, np. poprzez udział w eventach czy wystawach. Może dzięki temu wpłynąć bezpośrednio na zachowanie klienta, który może zmienić swoje bieżące plany i z ulicy wejść do restauracji jeśli dostanie ulotkę. W Internecie taka informacja częściej jest po prostu ignorowana..

Komunikację z odbiorcami w Internecie najczęściej zapewniają nam strony internetowe, portale informacyjne, wyszukiwarki, media społecznościowe, aplikacje mobilne, ale także newsletter i produkty cyfrowe. 

Najczęściej wymienianą zaletą tej formy jest jej koszt, co często uzasadnia się brakiem kosztów nośników, czyli inwestycji w czas antenowy, wydruku, kolportażu. Ale czy można powiedzieć, że reklama internetowa jest tańsza od tradycyjnej? Można, ale będąc uczciwym nie powinno się porównywać dwóch różnych form promocji, które osadzone są w różnych kontekstach. Wartościową natomiast przewagą jest targetowanie, czyli celowanie w konkretnych odbiorców, dzięki czemu możemy ze swoim przekazem dotrzeć do persony stworzonej na nasze potrzeby oraz elastycznie dostosowywać ją i zmieniać według dynamiki potrzeb lub sytuacji.

Podsumowując, aby podjąć w pełni świadomą i najlepszą dla Twojego biznesu decyzję, powinieneś zastanowić się jaki masz budżet, co chcesz osiągnąć i do kogo dotrzeć ze swoją ofertą.

Tomasz Łukaszuk

Gotowy rozpocząć z nami przygodę?

Za nami stoją lata doświadczeń, realizacji i sprawdzonych specjalistów.
Ty jesteś specjalistą w swojej branży, a my w swojej.
Wiemy, też że zadowolenie jest najlepszą miarą sukcesu!

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.    Jak używamy Ciasteczek    Jak wyłączyć ciasteczka
ROZUMIEM